MONTAŻ DRZWI WEWNĘTRZNYCH KROK PO KROKU

Działamy na terenie Warszawy, Pruszkowa i okolicach Warszawy

MONTAŻ DRZWI WEWNĘTRZNYCH KROK PO KROKU

Blog 0

Prawie każdy początkujący rzemieślnik z minimalnym doświadczeniem w posługiwaniu się poziomicą i piłą do drewna poradzi sobie z montażem drzwi wewnętrznych. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Całkiem możliwe jest samodzielny montaż drzwi w domu. Wystarczy poprawnie zmierzyć wszystko przed montażem, a podczas procesu montażu upewnić się, że nie ma zniekształceń.

Montaż drzwi: wymagane materiały i narzędzia

Duży zestaw narzędzi i materiałów do montażu drewnianych drzwi nie jest wymagany. Wszystkie materiały eksploatacyjne (śruby kotwiące, wkręty samogwintujące, gwoździe, uchwyty i markizy) są już zawarte w zestawie dostawy produktu. Ponadto wystarczy zakupić piankę poliuretanową.

Aby dokonać wstawianie i montaż drzwi, będziesz potrzebować takie narzędzi jak:

 • piła do metalu z drobnym zębem;
 • poziomica;
 • miara z ołówkiem;
 • śrubokręt;
 • dłuto;
 • młotek.

Będziesz także potrzebował małych cienkich kawałków drewna do podkładek dystansowych, które trzeba będzie wstawić aby drzwi wewnętrzne nie zakleszczyły się po spienieniu. Pianka poliuretanowa rozszerza się w powietrzu dwa do trzech razy. Aby płótno i ościeżnice nie prowadziły podczas jej nakładania, konieczne będzie wpierw wsunięcie klinów w kilka miejsc podczas wiązania i utwardzania kleju.

Montaż drzwi. Jak? Pełna instrukcja

Jeżeli montowane drzwi wewnętrzne dokładnie pasują do istniejącego otworu, wówczas zaleca się montowanie (wstawianie) ich na ostatnim etapie remontu domu lub mieszkania. Następnie, gdy sufit jest już pobielony, a tapeta jest przyklejona. Ale jeśli osadzanie drzwi wewnętrzne wymagają rozbudowy, prace te należy wykonać na etapie zgrubnego wykończenia. Podczas łamania ścian powstaje dużo brudu i kurzu.

Samodzielny montaż drzwi odbywa się w sześciu krokach:

 1. Montaż (wstawianie) ościeżnicy.
 2. Montaż zawiasów.
 3. Montaż skrzydła drzwi.
 4. Montaż progu i profili.
 5. Mocowanie listew.
 6. Montaż okuć drzwiowych (zamki i klamki).

Montaż ościeżnicy

Prawie wszystkie ościeżnice są wykonane z drewna. Konstrukcje wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium w domach prywatnych są niezwykle rzadkie. W rezultacie podczas montażu drzwi wystarczy pracować z drewnem, co nie jest takie trudne jak może wydać się na pierwszy rzut oka.

Istnieją takie dwa sposoby montażu ościeżnicy drewnianej jak:

 1. cięcie narożników górnej poprzeczki i słupków pionowych pod kątem 45 stopni;
 2. połączenie doczołowe poprzeczek i stojaków bez listew narożnikowych.

Pierwsza opcja wygląda bardziej elegancko. Jednak druga jest łatwiejsza do samodzielnego cięcia. Tylko trzeba bardzo uważać podczas cięcia boku na górnej poprzeczce, aby pionowe pręty stały równo i bez szczelin. Jednocześnie zaleca się wybór sposobu montażu ościeżnicy zewnętrznej drzwi wewnętrznych w zależności od wystroju wnętrza.

Aby płótno nie przylegało zbyt ciasno do ościeżnicy, przecinając trawersę, połóż dodatkowo 3 mm po lewej i prawej stronie. Montowanie części poziomych i pionowych odbywa się w rogach od góry za pomocą wkrętów samogwintujących do końca stojaków od zewnątrz. Aby po wkręceniu tych śrub pręty skrzynki nie pękły, należy najpierw wywiercić otwory cienkim wiertłem (o milimetr cieńszym niż łączniki).

W takim przypadku słupek nośny, w którym będą znajdować się zawiasy, nie powinien być sztywno dociągany do końca na tym etapie montażu drzwi, ma być tylko lekko zamocowany.

Montaż zawiasów

W pierwszej kolejności zawiasy zawieszane są na skrzydle drzwi z rozstawem górnym i dolnym 200–250 mm. Zawiasy przy drzwiach są nad głową („motyle”) i są tajne. Te pierwsze wystarczy przymocować do końca wewnętrzną małą częścią i przymocować wkrętami samogwintującymi. Po drugie, będziesz musiał wstępnie wyciąć rowki.

Jak zamontować i osadzić zawiasy

Następnie skrzydło drzwi jest wsuwane w ościeżnicę ułożoną na posadzce. Dalej wykona się oznaczenie punktów mocowania zawiasów na stojakach. Ale najpierw między końcem skrzydła drzwi a detalami ościeżnicy należy włożyć kawałki drewna (kawałki płyty pilśniowej) o grubości 3 mm, aby później powstały szczeliny.

Następnie od poprzeczki odkręca się niecałkowicie dokręcony do końca słupek nośny i przykręcają się do niego zawiasy drzwi. A następnie jest umieszczany na miejscu i ostatecznie mocowany za pomocą wkrętów samogwintujących.

Montaż skrzydła drzwi

Po prawie całkowicie zmontowanym wnętrzu drzwi wewnętrzne należy umieścić w otworze i wyregulować w pionie i poziomie za pomocą poziomicy. Aby zamocować blok w żądanej pozycji, stosuje się kliny i kawałki drewna.

Uszczelnianie szczelin, otworów i montaż przedłużki

Pomiędzy zewnętrzną stroną bloku drzwi a końcem ściany można zostawić szczelinę o grubości od 0,5 do 3 cm, ale jeśli dom jest drewniany, szczelina ta powinna wynosić co najmniej 1,5 cm.

Ościeżnica mocowana jest za pomocą śrub kotwowych, które znajdują się pod zawiasami i płytą zamka. W tym celu najpierw wierci się otwory w pionowych słupkach po obu stronach ściany. Następnie usuwa się blok drzwi i wierci się samą przegrodę wewnętrzną.

Ościeżnicę można również zamontować za pomocą metalowych wieszaków. Najpierw przykręca się je do stojaków, a następnie po zgięciu na ścianie przyciąga je kołkami samogwintującymi.

Jeśli ściana jest gruba, będziesz musiał zamontować dodatkowe elementy (fałszywe zbocza, dodatkowe drewno). Ościeżnica posiada tzw. ślad. To jest przestrzeń wewnętrzna i wymaga dekoracji. Dodatki są wykonane z litego drewna, płyty pilśniowej lub MDF. Po przycięciu do wymaganych wymiarów wystarczy je przymocować do ościeżnicy i przykręcić do niej długimi wkrętami samogwintującymi. Następnie na całym obwodzie otworu umieszcza się pod nimi również kliny dystansowe i przekładkę pośrodku.

Następnie pozostaje tylko spryskać piankę poliuretanową i pozostawić na 24 godziny. Zaleca się kontynuować osadzanie i montaż drzwi wewnętrznych następnego dnia. Spieniony klej musi całkowicie związać i zamocować ościeżnicę.

Montaż progu i listew

Próg i listwy montowane są po zamocowaniu ościeżnicy za pomocą kotew i pianki poliuretanowej. Pierwszy to metalowy pręt z otworami na kołki samogwintujące. Należy ją dociąć na szerokość otworu, wywiercić otwory w posadzce i „gwoździować”.

Listwy do drzwi wewnętrznych mogą być:

 • półkoliste;
 • płaskie;
 • w kształcie kropli;
 • kręcone.

Mocowane są za pomocą zamka, gwoździ lub kleju. Przycinanie ich w górnych rogach drzwi odbywa się pod kątem 45 lub 90 stopni. W takim przypadku połączenia poprzeczki i pionowych desek powinno być maksymalnie szczelne. Najmniejsze nieprawidłowości i błędy podczas piłowania będą wtedy widoczne.

Jak zamontować i osadzić progi i listwy

Montaż okuć do drzwi wewnętrznych

Kiedy drzwi wewnętrzne zamontowane montują się są okucia blokujące. Takie urządzenie może być obrotowe lub wciskane. Ale w obu przypadkach zasada pracy jest taka sama.

Montaż uchwytu wpuszczanego odbywa się w następujący sposób:

 1. Oznaczenie skrzydła drzwi wykonuje się na wysokości około metra od podłogi.
 2. Wierci się otwór pod okucia.
 3. Uchwyt z nakładkami (rozetkami) jest nakładany i skręcany razem.
 4. Naprzeciwko w belce ościeża wycina się rowek na pióro i umieszcza się metalowy pręt.

Wiercenie otworu najlepiej wykonać koroną o odpowiedniej średnicy, aby okazała się równa. A lada na puszce i listwa montażowa na płótnie powinny być wpuszczone, aby nie przeszkadzały w zamykaniu drzwi.

Zalecenia i porady

Aby samodzielny osadzanie i montaż drzwi nie zakończył się niepowodzeniem, należy:

 • wkręć wszystkie wkręty samogwintujące dopiero po wywierceniu dla nich cienkich otworów, w przeciwnym razie drewno i płótno mogą pęknąć;
 • wstawić blok ściśle w pionie (nawet jeśli zbocza są zakrzywione lub pod kątem);
 • prawidłowo dozować piankę poliuretanową, duża jej ilość może doprowadzić do odkształcenia bloku;
 • pozostaw szczelinę 10-15 mm między kurtyną a progiem, aby zapewnić naturalną wentylację.