Sprzedaż i Montaż Wszystkich rodzajów Drzwi

Działamy na terenie Warszawy, Pruszkowa i okolicach Warszawy

Ościeżnica (zwana również futryną) to rama, która okala otwór budowlany w ścianie. Osadza się ją w murze lub płycie kartonowo-gipsowej. Służy ona do zamocowania skrzydła, a jej zadaniem jest utrzymywanie i uszczelnianie go. Otrzymujecie ją Państwo w postaci kompletu elementów przeznaczonych do montażu. Ościeżnicę można zamówić razem ze skrzydłem lub zakupić ją osobno.

Ościeżnice mogą być wykonane z metalu, drewna lub płyty wiórowej. Najtrwalsze z nich, zwane uniwersalnymi, produkuje się ze stalowej blachy ocynkowanej o grubości 1,2 lub 1,5 mm.

Ościeżnice wykonane z drewna i płyty wiórowej (najczęściej typu MDF) są pokrywane okleinami. Rodzaj oraz barwę oklein dostosowuje się do kolorystyki skrzydeł.
Przy dokupowaniu skrzydeł do zamontowanych ościeżnic należy upewnić się, że wszystkie wymiary – szczególnie rozstaw zawiasów – pasują do wybranych skrzydeł drzwiowych.

Rodzaje ościeżnic

Są dwa rodzaje ościeżnic: stałe i regulowane. Pierwsze mają szerokość: 60 lub 100 mm. Regulowane posiadają listwy obejmujące, które pozwalają dopasować je do wymiarów muru. Są łatwiejsze w montażu oraz demontażu i mogą być stosowane, gdy grubość muru przekracza 75 mm. Zakres ich regulacji wynosi zazwyczaj 20 mm.

W przypadku muru o szerokości powyżej 300 mm stosuje się ościeżnicę złożoną z dwóch niezależnych elementów połączonych ze sobą w widoczny sposób.