WYMIARY DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Działamy na terenie Warszawy, Pruszkowa i okolicach Warszawy

WYMIARY DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Blog 0

Drzwi wewnętrzne wyznaczają przestrzeń dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Montowane są między korytarzem, salonami, kuchnią, toaletą i łazienką, między salonem, sypialnią a pokojem dziecięcym. Modele drzwi wewnętrznych różnią się materiałem wykonania, sposobem otwierania, dekoracją zewnętrzną i wymiarami geometrycznymi.

DRZWI WEWNĘTRZNE: CZYM SĄ?

Drzwi wewnętrzne muszą być wygodne i zapewniać swobodne przejście przez mieszkanie lub dom. Równie ważnym wymaganiem jest zgodność z wnętrzem pomieszczeń. Wygoda zależy głównie od wielkości drzwi wewnętrznych i ciężaru skrzydła drzwiowego. Szeroko stosowane modele wykonane są z następujących materiałów:

  • drewno;
  • PCV;
  • szkło;
  • MDF, płyta pilśniowa, płyta wiórowa;
  • aluminium.

Drzwi wejściowe pełnią funkcję ochrony mieszkania. Z tego powodu są wykonywane z mocnego materiału takiego jak stal. Drzwi wewnętrzne rozwiązują inne problemy, dlatego wymagania dla nich nie są tak surowe. Mogą być cienkie i lekkie, a nawet przezroczyste i nie wymagają znacznych inwestycji finansowych.

Ponieważ są wykonane głównie z lekkiego materiału, ich szerokość jest często zwiększana do 1 metra. W przeciwieństwie do ciężkich drzwi wejściowych, lekkie konstrukcje wewnętrzne nie wymagają żadnych dodatków w postaci specjalnych urządzeń ułatwiających otwieranie. Lekkie skrzydło drzwiowe otwiera się bez dodatkowego wysiłku.

Najcięższym materiałem używanym do produkcji drzwi wewnętrznych jest lite drewno. Mimo wysokiej ceny drzwi z naturalnego drewna mają swoje zalety. Przede wszystkim to piękny design i prestiż. Aby drzwi drewniane łatwo się otwierały i nie wymagały instalacji dodatkowych urządzeń, ich standardowa szerokość powinna wynosić 80 cm.

Nadal najpopularniejsze są drzwi wykonane z materiałów zawierających drewno. Ich konstrukcja obejmuje ramę z prętów drewnianych oraz okładzinę z MDF lub płyty wiórowej. Do dekoracji zewnętrznej używają folii lub papieru. Możliwa jest imitacja dowolnego naturalnego materiału: od mahoniu po marmuru. Jak wspomniano powyżej, dzięki niewielkiemu ciężarowi skrzydła istnieje możliwość zwiększenia jego szerokości do 1 m.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYMIARÓW DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Jeżeli wytrzymałość drzwi wewnętrznych, ich trwałość i konstrukcja zależą od materiału, z którego wykonane jest skrzydło drzwi, to wymiary drzwi bezpośrednio decydują o wygodzie poruszania się po domu (mieszkaniu). Wymiary otworów wewnętrznych, wysokość i szerokość skrzydła drzwiowego są ustalane zgodnie z ustalonymi normami, czyli nie są arbitralne.

Minimalna standardowa szerokość (wymiar) drzwi wejściowych to 80 cm. Praktyka pokazuje, że to za mało dla wygody przejścia. Dlatego zaleca się zamontowanie drzwi wejściowych, których skrzydło ma szerokość co najmniej 85 cm, a drzwi mogą być mniejsze niż drzwi wejściowe. Standardowa szerokość (wymiar) skrzydła waha się od 60 do 90 cm Należy pamiętać, że drzwi o szerokości 60 cm są nadal zbyt wąskie i mogą powodować dyskomfort.

Ważne jest również to, że przez takie przejście trudno jest przesuwać meble i sprzęt AGD, nie wspominając o rzeczach bardziej nieporęcznych, jak np. pianino. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są drzwi o szerokości co najmniej 80 cm, co wystarczy do swobodnego przejścia.

Jeszcze do niedawna układ mieszkań miejskich przewidywał wąskie przejście do łazienki. Zdaniem architektów takie rozwiązanie pomaga ograniczyć przenikanie wilgotnego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Ale biorąc pod uwagę wymiary standardowe nowoczesnych pralek (rozmiary: 40-60 cm wysokość – 55-60 cm szerokość), w takich warunkach bardzo trudno jest wprowadzić je do łazienki. W mieszkaniach o nowym układzie szerokość wejścia do łazienki wynosi nie mniej niż 80 cm.

Podobna sytuacja ma miejsce z drzwiami prowadzącymi do kuchni. Nie zawsze istnieje możliwość wniesienia mebli kuchennych, dużej lodówki czy zmywarki przez standardowe wąskie drzwi. W takiej sytuacji właściciele mieszkań często decydują się na poszerzenie otworu i montaż drzwi o szerokości 80 cm lub więcej.

Drugim znaczącym wskaźnikiem jest grubość drzwi wewnętrznych. Standardowo w większości mieszkań w wieżowcach wewnętrzne ciągi komunikacyjne są umieszczone pod drzwiami o grubości 75 mm. Jeśli mieszkanie było w trakcie przebudowy lub remontu projektowego z budową ścian z płyt gipsowo-kartonowych, wówczas grubość ściany jest często mniejsza niż 75 mm. Aby zamontować ościeżnicę, trzeba zwiększyć grubość otworu. Odwrotna sytuacja jest również możliwa, gdy grubość ścianki jest znacznie większa niż standardowe 75 mm. W takim przypadku pomogą dodatki w postaci dodatkowych desek.

Aby przyspieszyć budowę budynków mieszkalnych, standardowe wymiary skrzydeł drzwi i otworów są znormalizowane. W projektach budowlanych standardowe rozmiary są wskazane dla wszystkich mieszkań w domu. W budownictwie niskopodłogowym, przy budowie prywatnych domków, domów wiejskich, wymiary drzwi mogą być prawie dowolne i zależą od życzeń klienta.

Jeśli konstrukcje drzwi przewidują ekskluzywny design, ich produkcja (odpowiednio wymiary) odbywa się według indywidualnego projektu.

Dla właścicieli mieszkań w budynkach wielokondygnacyjnych montaż drzwi wewnętrznych jest tańszy ze względu na to, że otwory są tej samej wielkości. 

JAK OKREŚLIĆ WYMIARY DLA DRZWI STANDARDOWYCH

Określając wymiary skrzydła drzwiowego, przeznaczonego do montażu w określonym otworze, bierze się wymiary tego otworu. Pomiar jego szerokości odbywa się bez otworu bezpośrednio między ścianami. Do pomiaru wysokości skrzydła drzwiowego nie wlicza się wysokości progu oraz grubości ościeżnicy. Najwygodniej jest wykonać pomiary po demontażu starych konstrukcji. W takim przypadku uzyskane wyniki będą tak dokładne, jak to tylko możliwe.

Konieczne jest zapewnienie dostępności wolnego miejsca na prace instalacyjne. Parametry ościeżnicy są bezpośrednio związane z przewidywanym obciążeniem roboczym, na które wpływa ciężar zestawu drzwiowego. Zgodnie z przyjętą normą szerokość ościeżnicy wewnętrznej powinna zaczynać się od 25 mm (symetrycznie ze wszystkich stron). Przy tym rozmiarze skrzydło drzwi może być przymocowane do ościeżnicy tak bezpiecznie, jak to możliwe. W takim przypadku krawędzie ściany zostaną ozdobione estetycznie.

Dla mocowania ościeżnicy do ściany z każdej strony pozostawiono szczeliny montażowe od 15 do 22 mm. Pozwalają również wyrównać nierówności stoków. Należy również wziąć pod uwagę szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem drzwiowym. Są one potrzebne do zawieszenia zawiasów drzwi i zapewnienia swobodnego zamykania drzwi. Wymiar takich szczelin z każdej strony wynosi od 2,5 do 3 mm, lub łącznie dla obu stron – od 5 do 6 mm.

Jeżeli projekt przewiduje obecność progu, to jego wysokość, przy podanych powyżej wymiarach pozostałych elementów, powinna wynosić 15-25 mm. Jeśli nie ma progu, należy pozostawić szczelinę o tej samej szerokości między podłogą a skrzydłem drzwi. Zaleca się przeprowadzanie wszystkich obliczeń przy użyciu tych samych jednostek miary. Zwykle są to milimetry.

PRZYKŁAD OBLICZENIA WYMIARÓW DRZWI

Do montażu skrzydła drzwiowego o znormalizowanej szerokości 800 mm potrzebny jest otwór, którego szerokość jest sumą następujących wartości:

skrzydło drzwiowe (800) + ościeżnica (25 + 25) + luka technologiczna (20 + 20) + szczelina do swobodnego domykania drzwi (5) = 895 mm. Wartość tę można zaokrąglić do najbliższych 900 mm (90 cm).

Po określeniu szerokości drzwi należy obliczyć wysokość. Jeśli wysokość skrzydła drzwi wynosi 2000 mm (2 metry), obliczenia są następujące:

skrzydło (2000) + ościeżnica (25) + próg lub dolna szczelina (25) + górna szczelina technologiczna (20) + szczelina do swobodnego domykania drzwi (3) = 2075 mm. Zaokrąglając otrzymujemy 2,08 metra.

Zatem optymalny rozmiar otworu do montażu typowych drzwi wewnętrznych powinien przewyższać rozmiar skrzydła drzwiowego zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości odpowiednio o 10 i 8 cm.

Sytuacja nie jest wykluczona, gdy wymiary istniejącego otworu drzwiowego przekraczają wymiary skrzydła drzwi o wartości większe niż obliczone. W takim przypadku korektę przeprowadza się na przykład za pomocą pianki poliuretanowej.

Jeśli otwór jest mniejszy niż obliczony, jest rozszerzany, po uprzednim demontażu elementów starej konstrukcji. Należy wziąć pod uwagę, czy ściana, w której otwór jest poszerzany, jest główną i na tej podstawie wybrać technikę. Dla porównania: główne ściany są nośne. Otwory wewnętrzne w nich są zwykle wystarczająco szerokie. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku filarów i ścianek działowych, których przejścia są często zwężane.

Planując budowę domu prywatnego, należy pamiętać, że tworzenie otworów o standardowych wymiarach znacznie upraszcza wybór drzwi – gotowe modele są całkiem odpowiednie. Prace instalacyjne będą również wymagały mniejszego wysiłku. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze.